עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות

פיתוח, עיצוב וקידום אתרי מכירות, אתרי תדמית ומסחר מקוון מ - 2009
prosites.site/
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון

ניקוי חול - האם תהליך הכרחי

07/05/2019 10:20
פרוסייטס
ניקוי חול
תהליכי ניקוי חול בתחומים שונים

ניקוי חול הינו תהליך בו באמצעות מכשור ייעודי מותז זרם של חלקיקי חול בלחץ אל משטח שאותו מבקשים לחשוף ולנקות שאריות כיסוי צבע, לכלוך, שרידי הצטברות של זיהום אוויר ועוד. ניקוי חול שונה משימוש בתהליך ניקוי באמצעות נוזלים. אם בטבילה ואם בהתזה.

תהליך ניקוי טבילה בנוזלים, כרוך בדרך כלל, בשימוש בכימיקלים אשר לעיתים מהווים סכנה ממשית למשתמשים בהם. התזת מים מקובלת, ואולם על אף הכוח הרב של מים אשר מותזים בלחץ. המבנה המולקולרי שלהם מאפשר להם להתמודד אך ורק עם חומרי ציפוי ולכלוך, אשר ניתן להמיס במים. חומרים אשר המבנה המולקולרי שלהם ורמת ההצמדות שלהם למשטח אינן חזקות.

דוגמאות לשימושים בניקוי חול

ראוי לציין כי השימוש בניקוי חול משמש כיום גם לתהליכי ניקוי עדינים ביותר. כגון רפואת שיניים ותכשיטנות וגם בתעשיות כבדות, של מתכות. כאשר יש לצבוע משטחי מתכת או צינורות גדולים ביותר, בצבע עמיד יש לבצע ניקוי יסודי בהתזת חול, על מנת להסיר שאריות מתהליך היצור. שאריות אשר ימנעו מולא יאפשרו לגרגירי אבקת הצבע או הצבע הנוזלי, להיצמד באופן מושלם למתכת וליצור את שכבת הצבע הרצויה.

ניקוי חול לקירות, מרצפות בטון ואבן וגדרות מתכת.

ניקוי חול הוא אחד האמצעים השימושיים ביותר כאשר יש צורך לנקות ציורי גרפיטי, כתובות שיתנה, ציפוי צבע או לכלוך מצטבר על גבי משטחי אבן קירות ואפילו מרצפות. לעתים נעשה שימוש בניקוי חול רטוב. מים עם חול בלחץ גבוהה. במקרים אלה, התזת מים בלבד ואפילו קיטור לא תמיד יצליחו להתגבר ולהפריד את הצבע מהמשטח הצבוע. 
חשוב לציין כי לעיתים בתהליך הצביעה וכמובן כאשר מדובר בשכבות של לכלוך מצטבר מתרחש חיבור ולעיתים אף הטמעה של הצבע, לכלוך אל תוך משטח האבן. במצב זה רק כאשר מתווספים לזרם המים חלקיקי חול אשר המבנה המולקולרי שלהם מספיק נוקשה מתרחש תהליך הניקוי. לעיתים תהליך זה של ניקוי בחול יכול גם לחשוף ולקלף חלקיקי אבן צבועים.

ניקוי בעזרת חול אשר מותז בלחץ מצריך ידע והבנה של הצורך להתאים בין מאפייני החול (רמת הנוקשות וגודל גרגר החול) ושל המבנה המולקולרי ורמת הנוקשות של המשטח המיועד לניקוי. אם משתמשים בגרגירי חול בעלי רמת נוקשות גבוהה מדי למשטח רך. עלול להיווצר נזק. ניקוי יכול אף לשבש את פני השטח של המשטח אותו מנקים ולעוות את צורתו. ולכן ישנה חשיבות עליונה לביצוע התאמה זאת.

קיימים מקרים, בהם יש צורך להסיר שכבות צבע ישן מחלקי אלומיניום או מתכת רכה שונה. אם משתמשים בחלקיקי חול ולחץ שאינו מותאם. תהליך הניקוי עלול לגרום לפגמים ולהרוס את מבנה החלק עצמו.

תהליך ניקוי חול - הכנה לצביעה אלקטרוסטטית.

כאשר יש לבצע תהליך צביעה אלקטרוסטטית באבקה תהליך ניקוי חול מתחייב, על מנת לחשוף את כל שטח הפנים של החלק המיועד לצביעה. במידה ולא מתבצע ניקוי חול יש סבירות גבוהה לפגיעה באחידות שכבת הצבע והחיבור שלו. שאריות לכלוך אינן מאפשרות לחלקיקי הצבע להיצמד למתכת וליצור שכבה רציפה של צבע בשלב הקלייה בתנור.

ניקוי ריהוט עץ ישן בחול

שימוש בהתזת חול לניקוי, נעשה גם בתהליכי חידוש ריהוט או כאשר מבקשים להעניק לריהוט מראה גימור מיוחד. הסרת שכבת צבע ישן אשר נעשית בעזרת זרם חול מתאים בלחץ מתאים, מאפשר להגיע לחשיפה מיטבית של שכבת העץ להכנה לתהליך ציפוי מחודש.
אותו תהליך משמש גם להורדה חלקית של צבע ישן, ציפוי שכבת הלקה, על מנת לאפשר ציפוי חדש והטמעה שלו במשטח העץ.

ניקוי בהתזת חול מהווה בסיס כיום לתהליכי ניקוי יסודיים באין סוף תחומים כאשר יש צורך בחשיפה מיטבית של שכבת החומר הבסיסי שמיועד לצביעה או טיפול אחר.