עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות

פיתוח, עיצוב וקידום אתרי מכירות, אתרי תדמית ומסחר מקוון מ - 2009
prosites.site/
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון

חוסר איזון הורמונלי - פיברומיאלגיה

18/07/2018 11:49
פרוסייטס
חוסר איזון הורמונלי, פיברומיאלגיה
פתולוגיה נעלמת רב ממדית - פיברומיאלגיה
חוסר איזון הורמונלי מעורר כאב שמשתק את היומיום
אי נוחות, סבל, כאב ומוגבלות הולכת וגוברות - מחוסר איזון הורמונלי ועד לפיברומיאלגיה

במצבי קיצון חוסר איזון הורמונלי יכול להוביל לתסמונת הפיברומיאלגיה וזאת כאשר חוסר איזון הורמונלי מתרחש בבלוטת התריס כתוצאה משיבושים בפעילותה. כיום מקובל להתייחס לפתולוגיות רבות מחלות או תסמונות (גם אוטואימוניות) כפתולוגיות שמקורן בחוסר איזון הורמונלי. בלוטת התריס הנה בלוטה מרכזית שלה תפקיד משמעותי ביותר בשמירה על האיזון ההורמונלי שמאפשר תפקוד תקין. כאשר ישנם שיבושים בתפקודי הבלוטה ולו הזעירים עלולה להתרחש התדרדרות במצב ולגלוש לחוסר איזון הורמונלי משמעותי שתוצאותיו סבל, כאב, דיכאון ואפילו סכנת חיים.

חוסר איזון הורמונלי אחיזת זרועותיו של תמנון חמקמק מכאיב ומשתק


חוסר איזון הורמונלי הוא מצב אשר בו מופר האיזון ההורמונלי העדין הנשמר כחלק מכלי המערכת של גופנו אשר נועד לאפשר לו תפקוד תקין. ההורמונים משמשים כאמצעי קשר בין מערכות שונות ולהם תפקיד בעידוד או דיכוי של רמות פעילות שונות. במקביל למערכת העצבית אשר מעבירה "הוראות הפעלה" אל איברים ומערכות שונות בגוף על מנת שיגבירו או יאטו את פעולתן, ישמרו את הקצב או ישביתו אותו כליל.

למערכת ההורמונים תפקיד חשוב גם בהולכה העצבית ובמקרים מסוימים חוסר איזון הורמונלי יכול להוות את ההדק המפעיל תחושות כאב ללא סיבה ומשבש את פעילת מערכת הנשימה ופעימות הלב.

הורמונים הנם בעלי תפקיד משמעותי במערכת העברת הנתונים ופקודות ההפעלה בין מערכת העצבים המרכזית וחלקי הגוף השונים. הם עושים זאת במקביל במשולב עם מערכת העצבים המשמעות של חוסר איזון הורמונלי יכול אם כן, להתבטא גם בשיבושים תפקודיים של מערכת העצבים.

דוגמאות לחוסר איזון הורמונלי

פיברומיאלגיה חוסר איזון הורמונלי של בלוטת התריס

פיברומיאלגיה הנה תסמונת רב מערכתית אשר משולבות בה מספר תופעות לוואי אשר מופיעות באיברים ומערכות שונות של גופנו. תופעות לוואי אשר ועצמתן וסדר הופעתן הינו בעל שונות וייחדיות לכל חולה וחולה. תסמונת הפיברומיאלגיה הינה צעירה יחסית. מחקרים בתחום הפיברומיאלגיה, יודעים כיום להצביע על קשר מובהק בין מצב כרוני של חוסר איזון הורמונלי של בלוטת התריס, ופיברומיאלגיה, כאשר התסמונת נתפסת כמצב בו החמרה קיצונית של חוסר איזון שהוזנח, לא טופל כהלכה בזמן, או שהאיזון ההורמונלי, הופר עד כדי כך שבלא התערבות מסיבית לא ניתן לשקמו ולהחזיר את המטופל לתפקוד.

במקרים רבים נגרם חלק מהסבל מאבחון שגוי, שבעקבותיו ניתן טיפול לא רלוונטי ואף מזיק. לעיתים, מצבו של חולה שלא אובחן כהלכה, יכול להמשיך להידרדר גם כאשר הוא תחת השגחה רפואית, מאחר והטיפול שהוא מקבל שגוי בהתאמה.

אסטרוגן ופרוגסטרון חוסר איזון הורמונלי של גיל המעבר

כפי שידוע, תפקידן של מערכות גוף רבות לפעול לשמירה על איזון פנימי וסביבה בה אנו מתפקדים באופן אופטימלי. כמובן שמדובר בכלל המערכות פיזיולוגיות, קוגניטיביות, נפשיות ורגשיות. כיום ברור כי מערכות אלה שלובות זו בזו ויש להן השפעות ההדדיות מרחיקות לכת. אנו יודעים כיום שהמערכת החיסונית מושפעת ממצבי רוח, ותפיסת הכאב גם היא שונה בהתאם למצב רוחנו. ידועים מקרים בהם תהליכים תודעתיים סייעו לחולים להחלים, להבריא מהמחלה. אולם מחקרים בתופעות אלה נמצאים בשלבים ראשוניים בעוד מחקרים על השפעת האיזון ההורמונלי מתרחשים כל העת.
אצל מרבית הנשים בהגיען לגיל הבלות משתבש האיזון בין אסטרוגן ופרוגסטרון. לחוסר איזון הורמונלי זה השפעה ישירה על תפקודי בלוטת התריס והוא יכול לעורר סימפטומים אשר מקורם בהורמונים הנשיים אך הנם תופעות לוואי של שיבושים בתפקודי בלוטת התריס.

התופעה של שינויים ברמות ההורמונים אצל נשים צעירות (לפני גיל הבלות) מוכרת וידועה ומשתנה מאישה לאשה. בעוד אצל נשים מסוימת, קיים איזון פנימי יציב ויכולת להתמודד עם שינויים הנגרמים כתוצאה מהמחזור החודשי. הרי נשים מסוימות סובלות משיבושים תפקודיים פיזיולוגיים ורגשיים מדי חודש בעת המחזור וגם כאן כתוצאה מחוסר איזון הורמונלי.


חוסר איזון הורמונלי מתנהג בגופנו כמו סחף של זרמים תת ימיים שאינם נראים לעין. זרמים שלעתים לא ניתן לעמוד בפניהם והם עלולים להוביל את מי שסובלים מחוסר איזון הורמונלי למצבים של סבל, כאב ואף דיכאון וייאוש. אחד מהמצבים הבולטים של חוסר איזון מתמשך ומעמיק, היא תסמונת פיברומיאלגיה, שניתן במקרים מסוימים להכחיד את תופעות הלוואי שלה על ידי החזרה לאיזון של מערכת ההורמונים של המטופל.