עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות

פיתוח, עיצוב וקידום אתרי מכירות, אתרי תדמית ומסחר מקוון מ - 2009
prosites.site/
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון

תת פעילות בלוטת התריס - כולסטרול והתקפי לב

03/07/2018 12:05
פרוסייטס
בלוטת התריס, תת פעילות בלוטת התריס
בלוטת התריס כציר לתפקודי מערכות חיוניות בגופנו
השפעות לוואי של האיזון ההורמונלי ותפקודי בלוטת התריס

בלוטת התריס משמשת כווסת למגוון פעילויות קריטיות לשמירה על בריאותנו. כאשר חלים שיבושים בפעילות הבלוטה, לפעמים מתגלה הדבר רק כאשר מטופלים פונים לטיפול בתופעות לוואי ופתולוגיות שמקורן אמנם בבלוטה, אך ההשפעה אינה ישירה ולכן הסימפטום מופיע במערכת שלה קשר עקיף לפעילות ההורמונלית. איזון תפקודי הבלוטה הנו לעיתים הסוד להחזרת מערכות שונות בגופנו לתפקוד תקין.

במידה וגם אתן חוות חוסר איזון, בכל אחת ממערכות גופכן או ביותר ממערכת אחת. פנו אל המרפאה לאיזון הורמונלי המטפלת בהסדרת תפקודי הבלוטה. לעיתים בעיות עיכול, קשיי שינה ואפילו בעיות בתפקודי הלב, הנובעות משיבושים באיזון ההורמונלי. ניתנות לפתרון על ידי חזרה לאיזון של תפקודי הבלוטה.

חסך בהורמון בלוטת התריס ועליה ברמת הכולסטרול

מחקרים על פעילות בלוטת התריס הורמוני הבלוטה אשר משפיעה ישירות על עלייה ברמת הכולסטרול וגורמי סיכון להתפתחות טרשת עורקים. תגובת שרשרת אשר המקור לה הוא תת פעילות בלוטת התריס ואחריתה עליה ממשית של הסיכון להתפתחות טרשת עורקים והתקפי לב.
השפעותיה מרחיקות הלכת של בלוטת התריס אינן דבר חדש, אולם יותר ויותר מחקרים העוסקים בהשפעות הישירות והעקיפות של תפקודי הבלוטה מתפרסמים. המגמה מקבלת חיזוק משמעותי לאור המגמה של מחקרים רב תחומיים אשר מנסים לבסס גם קשרים בין תופעות שהקשר ביניהן אינו ישיר.

בלוטת התריס, T4 חופשי ורמת כולסטרול אשר משפיעה על מחלות לב

לפעילות בלוטת התריס השפעה ממשית על רמת הכולסטרול בגופנו. נהוג לחלק את הכולסטרול לשני סוגים. כולסטרול טוב (HDL), כולסטרול רע (LDL) ומקובלת הגישה הגורסת כי ירידה ברמת האחד מעלה את רמת נוכחותו של האחר.
מחקרים רבים הצביעו כל כך כי הצטברות של כולסטרול גורמת לטרשת העורקים אולם כיום הוכיחו מחקרים שכאשר רמת הורמון בלוטת התריס ירודה (תת פעילות המתבטאת ברמת fT4 גבוה). ללא קשר אל סיבת הירידה בתפקוד הבלוטה. השינוי בהורמון בלוטת התריס גורם לירידה במספר הרצפטורים (קולטנים LDL-C) אשר אמורים לפנות ולנקות את הכולסטרול הרע מדמנו ולפנות מקום לכולסטרול טוב.

ברגע שחל שיבוש בתהליך הפינוי הטבעי של הכולסטרול אשר לו השפעה שלילית, מתחיל תהליך הסתיידות עורקים, טרשת העורקים שיכול להוביל לפגיעה ישירה בתפקודי הלב עד סכנה ממשית להתקף לב.
חוקרים הולנדים באוניברסיטת רוטרדם ערכו מחקר מעקב, על למעלה מ 9000 מטופלים אשר לקו בשיבושי פעילות של הבלוטה (TSH,תירוקסין חופשי -fT4) והגיעו למסקנות מבהילות המצביעות על כך כי עלייה ברמת T4 חופשי מכפילה את הסיכוי להופעה של מחלות לב ואילו הסיכוי לסיבוכים הנובעים מטרשת העורקים עולים ב-87%. סיבוכים כגון התקף לב (Arjola Bano, MD, DSc).

מסקנות המחקר מצביעות באופן חד משמעי על כך שכאשר לחולים סובלים משיבושים בתפקודי בלוטת התריס ובעיות של טרשת העורקים או בעיות לב בו זמנית יש לטפל תחילה ולאזן את פעילות ההורמונים של בלוטת התריס.

ידועים כיום מצבים רפואיים, בהם גם כאשר רמות פעילות בלוטת התריס עדיין בגבולות הנורמה עדיין קיים חוסר איזון ושיבושים ברמות נוכחותם של הורמוני הבלוטה. הדגמנו מצב בו לתת פעילות הבלוטה השפעה מרחיקת לכת ולצד זאת הראינו שגם חוקרים שעסקו בחולים עם בעיות לב או טרשת עורקים הטיפול הראשוני היה באיזון הורמונלי.

אם גם את חווה חוסר איזון כלשהו. חוסר איזון רגשי. חוסר איזון פיזי (עייפות כרונית בעיות שינה ועיכול) כאבים ואפילו בעיות בקצב הלב ובנשימה. פני למרפאה לאיזון הורמונלי מחקרים רבים ממליצים על טיפול בבלוטת התריס תחילה.

פרוסייטס