עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות

פיתוח, עיצוב וקידום אתרי מכירות, אתרי תדמית ומסחר מקוון מ - 2009
prosites.site/
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון

פיברומיאלגיה - הסינדרום הנאלם של הסבל

23/05/2018 16:17
פרוסייטס
פיברומיאלגיה
שיבושים רב מערכתיים - פיברומיאלגיה


הגישה המקובלת בשנים האחרונות שפיברומיאלגיה הנו סינדרום רב מערכתי, הנובע משיבושים ראשוניים ומשניים של פעילות המערכת ההורמונלית ומערכת העצבים המרכזית ואשר לו השפעות נלוות על כל מערכות האדם. המערכת הפיזיולוגית, המערכת הקוגניטיבית והמערכת הרגשית, נפשית. ההנחה הרווחת קיום היא שישנה השפעה ההדדית בין המערכות השונות ושלא בהכרח הסימפטום הגלוי לעין נובע מהמערכת שבא הוא בא לידי ביטוי. לדוגמא כאבים בעצמות שמקורם בשיבושים עצביים.
  
פיברומיאלגיה הנו סינדרום שגבולותיו ושמו החלו מתגבשים בשנים האחרונות ועל אף שההבחנה והטיפול בו עדיין נתונים לחילוקי דעות בין רופאים מדיסציפלינות שונות, הרי שברחבי הרשתות החברתיות ניתן למצוא התייחסויות ואזכורים רבים המשתמשים בפיברומיאלגיה כנושא מרכזי.
הפיברומיאלגיה (דאבת) אמנם מצוינת כיום כתחום אשר רופאים מסוימים מתמחים בטיפול בו, אולם מאחר ומדובר בסינדרום רב מערכתי שעדיין לא נחקר ביסודיות מספקת הרי שמרבית הרופאים המתמחים בפיברומיאלגיה מגיעים מתחום רפואת הכאב, נירולוגיה, גסטרולוגיה ואפילו פסיכיאטריה. הסיבה לכך היא שתופעות הלוואי של סינדרום הפיברומיאלגיה מגוונות, שונות מאדם לאדם ולעתים אף אינן יציבות בעצמתן.

חולים רבים בפיברומיאלגיה מגיעים לטיפול אצל רופאים המטפלים בסימפטומים השונים של הסינדרום. ברבים מן המקרים הטיפול הניתן אינו מצליח להתמודד עם תופעת הלוואי מכיוון שאינו מכוון לטיפול בסינדרום אלה לתופעת הלוואי. הדוגמא הבולטת ביותר היא מתן משכחי כאבים להתמודדות עם הכאב ואפילו מתן תרופות אנטי דלקתיות לכאבי פרקים, כאשר בפיברומיאלגיה לא קיימת דלקת כלל. דוגמא נוספת היא מתן תרופות אנטי דיכאוניות לסובלים מפיברומיאלגיה שהסימפטום שלה הוא מצבי רוח הפכפכים עם נטייה לדיכאון. בתרופות אלה אין משום מזור מכיוון שמקורו של מצב הרוח בשיבושים במערכות ההורמונליות או הקוגניטיביות של האדם החולה.

אחד הקשרים הברורים שעולים ממחקרים מדעיים וסטטיסטים כאחד הוא קשר הדוק בין תת פעילות בלוטת התריס (Hypothyroidism) ופיברומיאלגיה. יש הרואים בפיברומיאלגיה תוצאה והחמרה קיצונית של תת פעילות בלוטת התריס שלא טופלה כהלכה.
הקשר בין תת פעילות בלוטת התריס ופיברומיאלגיה מתבטא גם בסימפטומים משותפים רבים שמקורם בחוסר איזון הורמונלי. ניתן להרחיק ולהצביע על כך, שבמקרים רבים כאשר מצליחים לאזן את פעילותה של בלוטת התריס אזי מרבית הסימפטומים של הפיברומיאלגיה מוכחדים כמעט כליל והמטופל יכול לשוב לתפקוד יומיומי תקין.

בישראל קיימים כיום מספר מרכזים העוסקים בטיפול בפיברומיאלגיה אולם המוביל שביניהם הוא מרכז לאיזון הורמונלי הנוקט בגישה ייחודית המתבססת על איזון והחזרה לתפקוד תקין של בלוטת התריס באופן טבעי או על ידי מתן תוספי מזון ייחודיים או שימוש בתחליפי ההורמון המקובלים אך זאת מתוך בירור מעמיק של השפעת המינונים המומלצים על המטופל היחיד.

סביר להניח שהפיברומיאלגיה תצא מאלמוניותה היחסית בתקופה הקרובה, על ידי גיבורי תרבות אינטרנטיים אשר משתפים את העוקבים אחריהם בתהליכי הטיפול וההחלמה אותה הם חווים.
אנו בכל מקרה מציעים לכם לפנות למרפאה לאיזון הורמונלי על מנת לזכות ולקבל מענה לסבלכם.