עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות

פיתוח, עיצוב וקידום אתרי מכירות, אתרי תדמית ומסחר מקוון מ - 2009
prosites.site/
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון

מתנות לחינה - בעידן הרשתות החברתיות

10/10/2017 15:14
פרוסייטס
מתנות לחינה
האם להעניק מתנות לחינה או לחכות לחתונה….?


שורשיו של טקס החינה נעוצים בעבר הרחוק לפני כ-5000 שנה עת היה מקובל בתרבויות המזרח הרחוק והמזרח הקרוב לחגוג טקסים שונים בהם נעשה שימוש בחינה ואשר רובם היו קשורים לפריון, מיניות וזוגיות. טקס החינה כפי שאנו מכירים אותו כיום השתרש במאות הקודמות בשלושה איזורים מרכזיים. צפון אפריקה, הודו ותימן. חלק בלתי נפרד מטקסים אלה היה הענקת מתנות לחינה אשר יועדו הן לחתן והכלה והן למשפחותיהם.

אופיים של הטקסים מועדם ביחס לחתונה והאירוסין וכן משך האירוע שונה היה מתרבות לתרבות אולם בכולם נעשה שימוש באבקת צמח החינה לצורכים טקסיים והוענקו מתנות לחינה על ידי המוזמנים.
את טקס החינה היהודית מקובל לקיים יום לפני החתונה והוא נקשר לטיהור והכנה לקראת הפגישה עם החתן המיועד. הטקס נחוג בחלקו על ידי נשות המשפחה בלבד ובחלקו על ידי כל בני המשפחה. מקובל להביא כמתנות לחינה כלי מיטה, לבוש ביתי וכו'. החינה בצפון אפריקה אכן עורכת יום אחד ואולם החינה התימנית בעבר הייתה נערכת במשך כשבוע וכמובן שהמתנות לחינה היו בהתאם. על פי המסורת התימנית גם לחתן נערך טקס חינה וכמובן שמתנות לחינה של החתן שונות מהחינה של הכלה.

לטקס החינה היהודי הסברים הלכתיים שונים אשר מנסים לפרש ולמצוא עוגנים לטקס בספרי הקודש והמקורות אך בכל מקרה ניתן למצוא לצד ההסברים השונים אלמנטים טקסיים משותפים לטקסי חינה היהודיים וטקסי החינה אשר צוינו על ידי בני דתות אחרות. כאשר מעבר לשימוש באבקת צמח החינה לצביעת חלקי גוף שונים (פנים, ידיים, רגליים ועוד) מקובל בכל התרבויות כולל התרבות היהודית לתת מתנות לחינה.

גם בתרבות ההודית מקובל לחגוג ולהשתמש בחינה בטקסים רבים ובהם טקס החינה הקשור לפרידת הכלה מבית הוריה והמעבר לביתו של חתנה. החינה משמשת כמוטיב דומה גם כאן להדגיש את ייחודו של הרגע והתקווה שהוא נושא בקרבו לגבי העתיד.


מתנות לחינה והטקס בתרבות הישראלית

אנו עדים להשפעה המבורכת של תרבויות אלה על החברה הישראלית בכללותה כאשר כיום נחוג טקס החינה על ידי יוצאי כל העדות. ניתן לפגוש כלות ממוצא אירופאי או צפון אמריקאי אשר עורכות טקסי חינה.טקס החינה שונה מעדה לעדה וכמובן שכאשר בת העדה עורכת טקס לקראת נישואיה הרי שטקס החינה יהיה בהתאם לנוהגי העדה אולם פעמים רבות כלות מיועדות בוחרות לעצמן סגנון טקס חינה ומקימות את האירוע ללא קשר למוצאן המשפחתי או למוצאו המשפחתי של בעלן.המלצה לסיום - מתנות לחינה ניתן לרכוש במגוון מקומות אולם קיימים אתרים ייעודיים אשר מאפשרים לכם לבחור מתנות לחינה המשקפות את רוח המסורת. באתרים אלה תמצאו שלל כלי מיטה, מגבות ומגוון פריטי לבוש לבית שניתן להטביע עליהן ברכות, שמות, ותאריכים בעזרת רקמה ממוחשב וכך להכין מתנות ייחודיות לאירוע שלכם.

באתרי אינטרנט וחנויות ייעודיות, יסיעו לכם לבחור ולהתאים את המתנות בהתחשב במסורות השונות ואופיין של חברותיכן. ניתן להכין סטים תואמים של סדינים מגבות וחלוקים. בעלי השמחה יכולים למצוא באתרים אלה גם מגוון מתנות לאורחים בחינה שישמשו כמזכרת לאירוע המרגש.